Pansuman Nasıl Yapılır? Uzman Evde Sağlık

Yaralanma durumlarında, damar yolu açma, ameliyat pansumanı ya da dikiş sonrası pansuman gibi birçok durum için pansuman yaptırmanız gerekebilir. Yanı sıra, göz pansumanı, sünnet pansumanı gibi spesifik durumlar için de evde sağlık pansuman yapılması gerekebilir.

Tüm bu pansuman işlemleri ilk seferde hastanelerde yapılsa da, devamlılık isteyen bakım durumlarda, gerekli hijyen ortamının sağlanması için evde pansuman yapılması gerekebilir. Pansuman işlemi, uygulanacak alana ve nedenine göre uzman kişilerce yapılması gerekebilir. Ufak yaralanmalarda ya da kişinin kendisine yapabileceği durumlarda doktorunuzun tavsiye ettiği sterilize eden merhem ve solüsyonları kullanarak kendiniz de pansuman yapabilirsiniz.

Cerrahi işlem sonrası, sünnet sonrası ya da dikişli bölge için uzman hemşirelerin  ve sağlık personellerinin müdahale etmesi  önemlidir. Eve hizmet veren sağlık kurumlarından, ilgili devlet kurumlarından ve özel medikal merkezlerden evde pansuman için yardım talep edebilirsiniz. Özellikle yaşlı, engelli ya da durumu ağır kişiler için bu seçenek daha mantıklı olacaktır. Pansuman sırasında, bölgeye uygun solüsyon ve ilaçların kullanılması da önemlidir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir