Dış Cephe Mantolama Önemi Fiyatları

Sürekli yeni binalar yapılırken bu binalar için yalıtım oldukça önemli bir yer tutmaktadır. Çünkü yalıtımı olan binalarda enerji tasarrufu daha kolay bir şekilde sağlanmaktadır. Yalıtım ise binalarda mantolama ile yapılmaktadır.

Binalarda giren ve çıkan ısının belirli bir dengede olması önemlidir. Genellikle eski binalar yapılırken yalıtım için mantolama uygulamasına pek önem verilmemiştir. Şimdilerde ise durum böyle değildir. Yeni binaların hemen hemen hepsinde mantolama ile ısı yalıtımı sağlanmaktadır. Zaten ülkemizde de bu durum zorunlu hale getirilmiştir.

Dış cephe mantolamanın binalar için önemi nedir?

Binalara yapılan mantolama işlemi ile beraber binalarda ısı yalıtımı sağlanmaktadır. Bu durum hem yaz hem de kış aylarında oldukça faydalıdır. Kışın binanın içindeki sıcak hava dışarı kaçmazken, yazın ise dışarıda ki oldukça sıcak hava yine binanın içine girmez. Yani belirli bir enerji döngüsü vardır ve bunun dengede kalması ısı yalıtımı ile yapılmaktadır. Ayrıca mantolama yapılmayan binalarda özellikle kış ayların da daha fazla yakıt tüketimi olmaktadır. Bu durum hem kişinin bütçesi için zararlı iken hem de daha fazla ülkede yakıt tüketimine neden olmaktadır.

Dış cephe mantolamasında kullanılan yöntemler

Binanın dış cephe kaplamasında ısı yalıtımı yapabilen malzemeler tercih edilmektedir. Değişen ve gelişen teknoloji ile kullanılan malzemelerde farklılık göstermeye başlamıştır. Günümüzde ısı yalıtımı için en çok tercih edilen yöntemlerden biri ısı yalıtım sıvası olmaktadır. Uygulaması kolay ve uzun ömürlü bir işlemdir.

Isı yalıtım sıvası ile dış cephe mantolama

Isı yalıtım sıvası inorganik malzemelerin bir araya gelmesiyle oluşturulmuş bir yalıtım malzemesidir. İçerisinde kötü kimyasallar bulunmaz ve ısı yalıtım sıvası ile mantolama yapılmış binalarda yaşayan kişilere uzun vadede zarar vermez.

Isı yalıtım malzemelerin de enerji tasarrufu aranan bir özelliktir ve ısı yalıtım sıvası %60 enerji tasarrufu sağlayan bir malzeme olmuştur. % 60 oranında sahip olduğu özellik yüksek bir yalıtım yaptığının göstergesidir.

Harç haline getirilip duvar üzerinde uygulanan ısı yalıtım sıvası binanın duvarında oluşma ihtimali olan nem, küf ve bakteri oluşumunu da önüne geçmektedir.

 

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir