Ambalaj Çeşitleri İstanbul Ambalaj Firması

Farklı ürünlerin taşınmasını, fiziksel ve kimyasal reaksiyonlara karşı muhafaza etmesini, saklanmasını ve satışı gerçekleştirilebilmesi için kullanılan bileşik ve karışımlardan yapılmış ürünlere denir. Ambalaj en genel tanımı ile içindeki yer alan ürünün koruyan malzemedir. Ambalajlar içerisinde yer alan ürünü ıslanma, çarpma, zedelenme, yıpranma gibi birçok dışarıdan gelen fiziksel etkilerden korumaktadır. Üç çeşit ambalaj bulunmaktadır. Bunları sıralayacak olursak Birincil ambalaj yani diğer adıyla Satış ambalajı tüketiciye ulaştırılması için satış noktasında ürün ile beraber satılan ambalajdır. İkincil ambalaj yani diğer adıyla Dış ambalaj ise bir veya birden fazla satış ambalajını bir arada tutmayı sağlayan ambalaj olarak adlandırılır. Üçüncül ambalaj ise Nakliye ambalajı olarak adlandırılır buda Satış veya Dış ambalajların taşımasını kolaylaştırmak, depolama sağlamak ve dış etkilerden koruyabilmesi için kullanılan ambalajlardır. Özellikle günümüzde reklam rekabetinin oluşmasıyla beraber sürekli farklı ambalajlar geliştirilip üretilmektedir.

Ambalaj Ürünleri Nelerdir?

Kuruyemiş ambalajları, kahve ambalajları, baharat ambalajları, şekerleme ambalajları, organik gıda ambalajları, kurutulumuş meyve ve sebze ambalajları, çikolata ve draje ambalajları, bitki çayı ambalajları, evcil hayvan yemi ambalajları, hammadde ambalajalrı, tohum ambalajları, gübre ambalajları, bakliyat ambalajları, tekstil ambalajları, yedek parça ambalajları ve kişisel bakım ürün ambalajları bulunmaktadır.

Ambalajın Avantajları Nelerdir?

Daha öncede belirttiğimiz gibi özellikle günümüzde reklam amaçlı ve kullanım alanlarının çok fazla yaygınlaşmasında kaynaklı olarak üretilen ambalajların farklı işlevlere sahip olduğu ve birçok alanda avantaj sağladığını biliyoruz. Pe ki bu Ambalajların avantajları nelerdir? Bir ambalajın özellikle 4 temel fonksiyonları bulunmaktadır. Bunlar içerisinde ürün bulundurması, ürünü koruması ve muhafaza etmesi, ürünün taşınmasını kolaylaştırması, ürün hakkında ambalajların üzerinde yer alan bilgiler ile ürün hakkında bilgi vermesi ve ürünü satışı noktasında gibi temel fonksiyonları bulunmaktadır.

Doypack ambalaj, yan körüklü torba, valfli torba, özel baskılı ambalaj, yandan körüklü şeffaf poşet, kare tabanlı şeffaf poşet, kilitli poşet, ambalaj paketleme yardımcıları ve kahve valfleri gibi ürünler bulunmaktadır.

Faydalarını belirtecek olursak şöyle sıralayabiliriz. Ürünleri iyi bir şekilde saklanmasını sağlar, bir ürünün tüketiciye ulaşana kadar minimum düzeyde masraf ile sağlayan bir malzemedir. Yine özellikle reklamcılık alanının gelişmesiyle ambalajlar en etkili reklam araçları olarak görülebilmektedir. Farklı türdeki ürünlere göre farklı maddelerden üretilmiş farklı ambalajlar sayesinde neredeyse tüm yaşamımız içerisinde yer almıştır.

Kaynak: https://eskaambalaj.com

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir